دروغ گوگل، حقیقت زندگی امروز

دروغ اول آوریل چیه؟

به احتمال زیاد شمام تا کنون در مورد دروغ سیزده یا دروغ اول آوریل شنیدین یا ممکنه خودتون فریب بعضی از بهترینا رو خورده باشه. سال پیش در همین زمان مقاله ای با عنوان ۵ نمونه تبلیغاتی به کار گیری دروغ اول آوریل منتشر کردیم که در اول اون اینجور میخونین:

روز دروغ آوریل (April fool’s day) در خیلی از کشورها به عنوان یه روز خاص با گفتن دروغایی به شوخی در اول آوریل گرامی داشته می شه. بیش ازشصت ساله که در ایران، گفتن دروغ سیزده نوروز، یا همون «دروغ اول آوریل» فرانسویا، از طرف چند روزنامه نگار ایرونی رواج پیدا کرده. آغازماه آوریل یه روز قبل از سیزده نوروز هستش، و اینم وقتی دست آویزی شد، که در سیزده نوروز که خاص جشن، شادی و نیایش واسه باران و باروری زمینه، با عنوان شوخی، دروغای شاخدار سیزده بگن.

 دروغ اول آوریل گوگل در سال ۲۰۰۴

گوگل و خیلی از شرکتای بزرگ، هر سال با یه دروغ اول آوریل جدید سر و صدای تبلیغاتی مناسبی واسه خود به راه میندازن و در بسیاری موارد تا مدتا مردم متوجه این دروغای شاخدار نشده و فکر میکنن که ممکنه حقیقت داشته باشه.

در سال ۲۰۰۴ گوگل شرکتی شناخته شده بود و فعالیتای اون در روز اول آوریل موجب گشته بود تا مردم هر سال منتظر دروغی جدید و عجیب از این شرکت باشن. در اون سال دو دروغ اول آوریل از طرف شرکت گوگل منتشر شد، اولی مربوط به یه آگهی استخدام واسه کار در ماه بود و دیگری به ارائه سرویس ایمیل رایگان از طرف یه موتور جستجو واسه کاربران بود. فرق اصلی این سرویس ایمیل در اندازه حجم مجاز کاربران بود که تا ۱۰۰۰ مگابایت زیاد می شد! در واقع یه کاربر معمولی هیچ وقت احتیاجی به حذف ایمیلای قدیمی خود نداره.

این شوخی یا دروغ اول آوریل خیلی زود رنگ حقیقت به خود گرفت و انقلابی در دنیای اینترنت بوجود آورد. در اون زمان سرویس ایمیل یاهو و سرویس Hotmail قویترین رقبا در این مورد بودن و فضای ارائه شده به وسیله اونا واسه هر کاربر خیلی کمتر از مقدار اعلام شده به وسیله گوگل بود. Georges Harik که در اون زمان مسئولیت پروژه بزرگ Gmail رو برعهده داشت میگه:

تا مدتا بعد از راه اندازی سرویس Gmail واسه عموم، نشریات با ما تماس میگیرفتندو میپرسیدند که این بازم یه شوخی یا دروغ اول آوریله یا شما در حال ارائه این سرویس هستین؟!

ارائه Gmail نقطه عطفی در فعالیت شرکت گوگل در دنیای اینترنت بود و بسیاری اونو مهمترین عامل موفقیت گوگل در این چند سال در کنار موتور جستجوی این شرکت میدونن. یا گذشت ۱۰ سال و در سال ۲۰۱۴ دروغ اول آوریل دیگری از شرکت گوگل شنیده شده که با در نظر گرفتن بعید بودن اون ترس و دلهره ای رو در دل وبمستران ایجاد کرده.

دروغ اول آوریل یا تصمیمی جدی واسه آینده؟

امسال بیش از۱۰ نمونه دروغ اول آوریل از طرف گوگل در فضای اینترنت منتشر شده و در یکی از اونا که به شکل غیر رسمی و در فروم وبمستر گوگل منتشر گردیده، اعلام شده که بخش مقابله با اسپم گوگل تحت نظارت مت کاتس در نظر داره الگوریتم جدیدی رو با عنوان Cutts Cull فعالسازی کنه که در صورت جریمه هر سایتی به وسیله این الگوریتم، همه صفحات ایندکس شده اون به یه باره و واسه همیشه از یافته های جستجوی گوگل حذف شده و هیچ راه برگشتی واسه سایت جریمه شده وجود نداره!

اسپم

بنظر شما باحال ترین دروغ اول آوریل تا به امروز مربوط به کدوم شرکت بوده و تا چه حد تونسته ذهن شما رو درگیر خود سازه؟