خدمات طراحی سایت، از فونداسیون تا تکمیل نما

خدمات طراحی سایت به سبک

تصور عادی و نه خیلی درستی که در مورد خدمات طراحی سایت هست اینه که روند طراحی فقط به مراحل کدنویسی و طراحی محدود می شه. در حالیکه روند طراحی و تدوین روش هدف دار واسه ساخت یه سایت جدید و متفاوت، از نقطه پذیرش پروژه تا تحویل پایانی به چندین مرحله تقسیم میشه.

طراحی گرافیکی و کدنویسی فقط دو بخش از این روند ۷ مرحله ای هستن. میشه گفت کدنویسی، مغز متفکر سایت و طراحی گرافیکی قلب تپنده اون هستش، اما روند طراحی چیزی بالاتر از این دو بخشه. تموم بخشای این روند مانند اعضای حیاتی بدن، باید به طور کامل و هماهنگ با همدیگه عمل کنن.

در این مقاله روند سرویس دهی طراحی سایت در شرکت رو در ۷ مرحله به شما معرفی میکنیم. به شما اطمینان می دیم پس از مطالعه این متن دیدگاه شما نسبت به طراحی یه سایت جدید و مراجعه به یه شرکت طراحی سایت تغییر می کنه.

۱ – شناخت پروژه و هدف از اجرای اون

شناخت و تعیین هدف اولین و مهمترین بخش از روند طراحی سایته. واسه تکمیل این مرحله اطلاعاتی که از کارفرما دریافت میکنیم نقش بسیار پررنگی داره.

در اولین تماس تلفنی و پیرو اون در جلسه مشاوره رایگان که به صورت حضوری برگزر میشه تلاش میکنیم تا با مطرح کردن سوالاتی هدف دار دید بهتری نسبت به اون کار و کاسبی، هدف از راه اندازی سایت جدید و پرسونای مخاطب به دست بیاریم. بعضی از مهمترین سوالاتی که در این جلسه مطرح میشه عبارتند از:

  • هدف اصلی شما از طراحی و راه اندازی یه سایت جدید چیه؟
  • مهمترین اجناس و خدماتی که می خواید در اون ارائه کنین کدامه؟
  • مخاطب هدف شما چه کسائی هستن؟
  • دوست دارین مخاطبین در سایت شما چه کاری بکنن و از چه طریقی با شما در رابطه باشن؟
  • مهمترین فرق و برتری شما نسب به رقبا چیه؟
  • تجربه راه اندازی و مدیریت سایتی رو در گذشته داشتین؟

۲ – نوشتن پروپوزال، سند اجرایی پروژه

پس از برگزاری جلسه و درک نیاز کارفرما جلسات داخلی با تیم فنی و طراحی برگزار شده و پیشنهادات و ایده هایی که میتونن به موفقیت بیشتر این کار و کاسبی در فضای اینترنت کمک کنن جمع آوری میشه.

ایده

مدیر پروژه پس از بررسی پیشنهادات تیم و بررسی رقبا یه ساختار استاندارد و کاربردی واسه امکانات و بخشای جور واجور سایت طراحی کرده و کلیه قابلیتای فنی رو با توضیحات دقیق در پروپوزال این پروژه درج میکنه.

در آخر با در نظر گرفتن پیچیدگی امکانات و ظاهر گرافیکی سایت برآورد دقیقی از زمان انجام پروژه و هزینه اجرای اون به پروپوزال اضافه میشه. نوشتن دقیق پروپوزال، حد و مرز روند طراحی و زمانبندی روند طراحی سایت رو مشخص می کنه.

پروپوزالِ دقیق، سند اجرایی پروژه و تضمین تعهد دو طرف به تعهداته.

۳ – هویت چشمی و اولویت محتوایی

در دو مرحله قبلی ساختار کلی سایت و مهمترین صفحات اون شناسایی شده و به تایید کارفرما رسیده. در این قدم اول کلیه المانای چشمی برند از کارفرما دریافت شده و با برگزاری جلسات تخصصی اولیتای اصلی در طراحی چشمی و ارائه محتوا مشخص میشه.

۱- هویت چشمی (Mood Board)

انتخاب رنگ اصلی، رنگای مکمل، فونت و سایزبندی متون هویت چشمی سایت رو مشخص کرده و از هرگونه اختلاف سلیقه یا بازطراحی صفحات در قدمای بعدی پیشگیری میکنه.

تصویر زیر یه نمونه از Mood Boardای طراحی شده به وسیله واسه یه پروژه واقعی رو نشون می ده.

در این سند ساختار ارائه محتوا و المانای موجود در صفحه اصلی سایت مشخص شه. با به کار گیری فوت وفن design Content-First تلاش میشه تا تجربه کاربری و دسترسی به محتوا اولویت اصلی طراحی چشمی قرار داده شه. تصویر زیر بخش کوچیکی از Art Board ارائه شده واسه همون پروژه س.

۴- طراحی گرافیکی صفحه اصلی و صفحات داخلی سایت

طراحی گرافیکی صفحه اصلی سایت رو میشه جذاب ترین بخش اجرای یه پروژه دونست. به جربزه میشه گفت که مهمترین برتری در سرویس دهی طراحی سایت، خلاقیت و توانایی بالا در طراحی ظاهر گرافیکی و رابط کاربریه.

خلاقیت

طراحی سایت تفاوتای زیادی با طراحی بقیه المانای گرافیکی مثل بیلبورد، کاتالوگ، تراکت و … داره. در این روند توجه به تجربه کاربر هنگام به کار گیری سایت، چگونگی ارائه محتوا در موبایل، محدودیتای زبانای برنامه نویسی در اجرای طرح، حفظ سرعت صفحه و پایین بودن حجم اون و بسیاری موارد دیگه اهمیت خیلی بالایی در موفقیت پایانی پروژه دارن.

موبایل

خروجی پایانی به شکل یه فایل و روی آدرسی مشخص در دسترس کارفرما قرار داده میشه و در این مرحله نقطه نظرات ایشون در مورد همه جزئیات و المانای گرافیکی در صفحه دریافت میشه. ممکنه طرح گرافیکی در همون ارائه اول مورد تایید کارفرما قرار گرفته و وارد فاز کدنویسی شه یا اینکه نیاز به جلسات بیشتر و تغییرات گرافیکی در بخشایی از اون احساس شه.

تصویر زیر نمونه پایانی شده همون Art Board بخش اصلیه.

۵ –کدنویسی سایت با رعایت استانداردهای سئو

سرویس دهی طراحی سایت به تنهایی نمی تونه تضمین موفقیت کارفرما در فضای اینترنت باشه. توجه به پرسونا و تجربه کاربری مخاطب در کنار رعایت استاندارهای سئو در کدنویسی دو اصل مهم واسه بازاریابی اینترنتی و تبدیل کاربر به مشتری هستن.

  1. به کار گیری درست از تگای HTML
  2. طراحی ریسپانسیو و نمایش درست در موبایل و تبلت
  3. سرعت بالا و لود سریع صفحات وب

علم و تجربه مجموعه در راه اندازی سایتای اینترنتی و سرویس دهی سئو در بخشای جور واجور در کلیه پروژه های طراحی سایت مورد استفاده قرار میگیره.

۶ – تست، بررسی و کنترل کیفیت

بعد از اینکه مرحله طراحی و پیشرفت سایت تموم شد لازمه قبل از ارائه به مشتری حاصل کار رو تست کنیم. تیم پشتیبانی چگونگی کارکرد بخشای جور واجور رو در دسکتاپ و موبایل بررسی کرده و روند ورود محتوا رو واسه چند محصول و مقاله انجام می ده تا هرگونه اشکال که از دید تیم فنی دور مونده خوب شناسایی و مرتفع شه.

۷ – آموزش و انتقال به دامنه

زمان اون رسیده که کارفرما حاصل تلاش تیمای موثر در پروژه رو مشاهده کنه. تو یه جلسه حضوری پروسهای اجرایی و کلیه بخشای پنل مدیریت سایت به کارفرما آموزش داده شده و در آخر ویدیو این جلسه در اختیار ایشون قرار داده میشه.

کارفرما فرصت داره تا هم چگونگی نمایش و کارکرد صفحات سایت و هم پنل مدیریتی رو بررسی کرده و هرگونه ابهام یا سوال خود رو با کمک پشتیبانی برطرف کنه. هر زمان که سایت از نظر کارفرما شرایط راه اندازی پایانی روی هاست و دامنه اصلی رو داشته باشه روند انتقال در کمتر از ۲۴ ساعت انجام شده و آخرین آمادگی مربوط به سئو و امنیت روی اون انجام میشه.

مجموعه به مدت یکسال کارکرد و امنیت سایت رو به صورت رایگان پشتیبانی کرده و پس از این مدت در صورت درخواست کارفرما با پرداخت هزینه کمی این روند تمدید می شه.

نظم، کلید موفقیت در سرویس دهی طراحی سایت

کلید اجرای درست طراحی و اجرای یه سایت، در نظر گرفتن رابطه و اتحاد مراحل جور واجور این فرآینده. این جمله چه معنایی میده؟

آدمایی که در هر مرحله از روند طراحی سایت هستن باید اطلاعات کاملی از مراحل قبلی داشته باشن. مثلا در طراحی یه فروشگاه اینترنتی، مدیر بخش طراحی باید در جریان مرحله «تعیین ساختار محتوایی و نقشه سایت» باشه و مدیر بخش فنی قبل از شروع کدنویسی علاوه بر مطالعه پروپوزال، اطلاعات کاملی رو از بخش طراحی دریافت کرده باشه.

نظم و هماهنگی رو میشه کلید موفقیت در سرویس دهی طراحی سایت دونست.

با در نظر گرفتن تنوع پروژه ها و نقش خلاقیت در طراحی و اجرا هیچ وسیله یا پلتفرم آنلاینی واسه مدیریت این روند پیچیده وجود نداره. مجموعه با استانداردسازی مراحل اجرای پروژه یه وسیله اختصاصی واسه رابطه با مشتریان و ارائه مستندات در هر مرحله از کار طراحی کرده که پل ارتباطی با کارفرما واسه اجرای هرچه بهتر پروژه س.

پیشنهاد میکنیم واسه درک بهتر این روند و خروجی حاصل از اون به بخش نمونه کارای طراحی سایت مراجعه کنین.