با این 8 کار جوانی و زیبایی خود را حفظ کنید ! | طب ایرانی

 

بعضی مواد غذایی فقط واسه سیر شدن و لذت بردن خورده می شن اما خوردن یه سریای دیگه علاوه بر این که لذت بخشه می تونه در سلامت و زیبایی هم تاثیر زیادی داشته باشه، بیشتر ما دوست داریم مواد غذایی خود رو از دسته دوم انتخاب کنیم. موادی که می خورید می تونن تاثیر زیادی روی زیبایی و سلامت تون دارا باشن، مهم اینه که چه بخورین و چیجوری بخورین. بعضی مواد غذایی وقتی پخته شن اثر بیشتری دارن و بعضی برعکس. پس اگه به دنبال مواد غذایی به درد بخور واسه پوست هستین این مطلب رو از دست ندین.

● ضدآفتاب خوراکی بخورین

بیشتر مادر بزرگا به فرزندان شون پیشنهاد می کنن؛ آجیل نخورن تا جوش نزنن اما تحقیقات نوین ثابت کردن، بادام می تونه روی سلامت پوست و زیبایی شما تاثیر بسیاری داشته باشه. بادام در واقع مثل یه بمب ویتامین E هستش و می تونه خوب از پوست شما در مقابل آفتاب مراقبت کنه. در آزمایشاتی که انجام شده به داوطلبان شرکت کننده در آزمایش روزانه ۱۴ میلی گرم ویتامین E(برابر ۲۰ بادام) دادن بعد مشاهده شد مقاومت پوست این افراد در مقابل آفتاب نسبت به بقیه شدیدا زیاد شد کرد و پوست شون در مقابل اشعه ماورا بنفش کمتر آسیب دید. دکتر جفری داور، استاد دانشگاه ییل می گوید: ویتامینE به عنوان یه آنتی اکسیدان عمل کرده و به سلولای پوستی کمک می کنه و از خود در مقابل اشعه فرابنفش خورشید و بقیه عوامل محیطی تولید کننده سلولای مضر رادیکال آزاد مراقبت می کنه.

جایگزینی مناسب بادام: ۲ قاشق غذا خوری کره بادام زمینی، نصف فنجون کلم بروکلی.

● جوشا رو بهتر می کنه

معمولا می گن، هویج واسه سلامت چشم ها خوبه اما این ترکه های نارنجی رنگ خواص عجیب دیگری هم دارن. دکتر هاورد موراد، متخصص پوست و مو در کالیفرنیا میگه: «هویج به دلیل داشتن ویتامین A می تونه مانع شکل گرفتن سلولای اضافی روی سطح خارجی پوست شه پس از جوش زدن پیشگیری می کنه، به عبارت بهتر باید گفت، این سطح خارجی پوست جاییه که سلولای مرده با سموم و چربی پوست مخلوط می شن و منافذ پوستی رو می بندن و در نتیجه با کنترل تولید زیادتر از اندازه سلولای نوین می تونه این روند رو بهتر کنه و مانع جوش و جوش شه اما دلیل دیگری هم واسه هویج خوردن وجود داره؛ ویتامین A هم اینکه مانع شکل گرفتن سلولای سرطانی پوست می شه. تلاش کنین حتما روزانه چند هویج کوچیک بخورین.

جانشین مناسب هویج: یه فنجون شیر و قطعه ای از پنیر چدار.

● داغ بخورین

شاید این روزا در جاهای جور واجور زیاد شنیدین که چای سبز خیلی به درد بخور است اما شاید کمتر کسی بدونه به راستی به چه دلیل چای سبز خوبه؟ وقتی چای سبز داغه، دم کردن چای باعث آزاد شدن یه جور آنتی کسیدان به نام کاته چین می شه، این آنتی کسیدان خواص ضد التهاب و ضد سرطان داره(این آنتی کسیدان وقتی چای سرد می شه، کم می شه، پس وقتی چای داغه اونو بخورین.) در سال ۲۰۰۷ یافته های پژوهشی در مجله تغذیه ای زیست شیمی منتشر شد که عنوان می کرد نوشیدن ۲ تا ۶ فنجون چای سبز نه فقط مانع سرطان پوست می شه بلکه می تونه آسیبای پوستی به وجود اومده به وسیله آفتاب رو خنثی کنه.

جانشین مناسب چای سبز: چای سفید.

● چروکا رو کم می کنه

ممکنه تا حالا نام بذر کتون رو نشنیده باشین ولی باید بدونین، این دانه مقدار زیادی اسیدای چرب امگا۳ داره و امگا۳ می تونه لکای قهوه ای به وجود اومده به وسیله پیری رو پاک کنه و خطوط و چروکای ریز پوستی رو بهتر کنه. مجله معتبر تغذیه انگلیس گزارش کرده در پژوهشی از داوطلبان خواسته شده روزانه تنها نصف قاشق چای خوری بذرکتان بخورند و بعد از ۶ هفته پوست اونا تازه تر و باطراوت تر شد (انگار که آبرسانی شده باشه) و به طور قابل توجه ای هم التهابات و قرمزیای پوستی اونا هم کم شد. دکتر موراد می گوید: «اسیدهای چرب امگا ۳ عکس العمل بدن رو نسبت به عوامل التهاب زا فرو می نشاند، هم اینکه آب رو جذب سلولای پوستی می کنه تا چروکا رو کم کنه و پوست رو با تازگی تر می کنه. می تونین واسه بهره مند شدن از خواص بذر کتون و امگا۳ موجود در اون، روی سبزیا و سالاد خود از این دانه ها بپاشید. این دانه رو می تونین از عطاریا هم جفت و جور کنین.»

جانشین مناسب بذر کتون: یه قاشق غذاخوری روغن کتون به همراه سبزیا، ماهی سالمون(حدود ۱۲۰ گرم) وگردو(حدود ۳۰ گرم یا ۷ عدد).

● انعطاف پذیری پوست رو زیاد کنین

یادتون هست ملوان زبل اسفناج می خوره تا قوی شه اما اثرات این برگای سبزرنگ خیلی بالاتر از این حرف هاست. شما می تونین با به کار گیری اسفناج در بدن تون یه سنگر محکم در برابر سرطان بسازین. در پژوهشی که در نشریه بین المللی سرطان چاپ شد اومده، آدمایی که در طول روز مقدار زیادی سبزیای پربرگ مصرف می کنن ۵۰درصد کمتر از کسائی که مقدار کمی مصرف می کنن، دچار تومورهای پوستی می شن. در واقع در اون نوع سبزیا یه جور ماده به نام «فولیت» هست که به سلولا کمک می کنه که خود رو خیلی راحت بازسازی کنن و در نتیجه رشد سلولای سرطانی کم بشه. علاوه بر اینا، آب موجود در این سبزی در غشای سلولی نفوذ می کنه و در نتیجه پوست انعطاف پذیرتر می شه و چروکای کمتری روی اون به وجود میان.

جانشین مناسب اسفناج: شکلای جور واجور کلما.

● آشنا یی با یه منبع نوین ویتامین C

سیب زمینی شیرین مغز زرد، سفید یا نارنجی رنگ ارزش تغذیه ای بالایی داره. این نوع سیب زمینی علاوه بر خواص سیب زمینی طبیعی اندازه زیادی ویتامین C هم داره، پس می تونه چروکا رو صاف کنه. دکتر داور می گوید: «ویتامین C یه ماده لازم واسه تولید کلاژنه و هرچقدر اندازه کلاژن پوست بیشتر باشه، چین کمتری روی پوست ایجاد میشه،» تازگیا یافته های تحقیقاتی در مجله تغذیه ایالت متحده منتشر شده که میگه؛ داوطلبانی که۳ سال روزانه ۴ میلی گرم ویتامین C(برابر نصف سیب زمینی) مصرف کردن ۱۱درصد اندازه چروکای شون کم شده.

جانشین مناسب سیب زمینی شیرین:۲عدد هویج (یه هویج بزرگ یا چندتا کوچیک) و آب پرتقال (۲۰۰ گرم).

● دارویی واسه درمان ناصافیای پوست

شاید واسه تون باحال باشه که بگیم شکلات تلخ مثل داروست و در نتیجه بدن شما به اون نیاز داره. «فلاونول» نام آنتی اکسیدانیه که در شکلات تلخ هست، این ماده می تونه ناصافیای روی پوست رو کم کنه و از پوست در مقابل آسیبای آفتاب مراقبت کنه.در پژوهشی که در مجله معتبر تغذیه ایالت متحده چاپ شد؛ خانمایی که شکلاتای غنی شده از ۳۲۶میلی گرم فلاونول (تقریبا برابر یه تخته شکلات تلخ)رو مصرف کرده بودن نسبت به کسائی که شکلات معمولی خورده بودن، بافت پوستی بهتری داشتن و مقاومت پوستی اونا هم در برابر اشعه فرابنفش زیاد شده بود. کافیه هر روز ۳۰ تا ۵۰ گرم شکلات تلخ در برنامه غذایی تون بذارین.

جانشین مناسب شکلات تلخ: یه ظرف بزرگ شاه توت، بلوبری و گیلاس.

● اگه از خشکی پوست کلافه شدید

شاید تا حالا نام گل رنگ رو شنیدین که بعضی وقتا به دلیل رنگش به جای زعفران استفاده می شه و بعضی وقتا حتی به عنوان زعفران قلابی شناخته می شه اما باید بدونین این گلای خوش رنگ، روغنی دارن که اثرات زیباکننده زیادی داره. روغن گل رنگ مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا۶ داره که می تونه یه داروی شفادهنده واسه کسائی باشه که از خشکی طولانی و دردناک پوست رنج می برند و این روغن می تونه درمانی واسه خارش و پوسته پوسته شدن به وجود اومده به وسیله خشکی باشه. در واقع امگا ۶ دیواره سلولی رو نرم و قابل برگشت نگه می داره و اجازه میده آب خیلی راحت در پوست نفوذ کنه. محققان کشف کردن، این روغن می تونه مشکلاتی چون اگزما رو هم درمان کنه. پس اگه پوست خشکی دارین، اضافه کردن این ماده به رژیم غذایی روزانه تون می تونه بسیار کمک کننده باشه.

جانشین مناسب روغن گلرنگ: به کار گیری روغنایی چون روغن سویا و ذرت.

مجله سیب سبز

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *