با این 7 تمرین از ستون فقرات خود حفاظت کنید

: با این 7 تمرین از ستون فقرات خود حفاظت کنین

: با این ۷ تمرین از ستون فقرات خود حفاظت کنین

تندرستی و تغذیه, دانستنیهای پزشکی

ارسال دیدگاه
3,555 بازدید

به گفته محققان،آسیبای ستون فقرات در افراد سن بالا بیشتر دیده می شه چون با افزایش سن تغییرات مختلفی در بدن ایجاد می شه که یکی از اونا تغییر در سیستم اسکلتی – عضلانیه. یعنی عضلات قدرت و هماهنگی خود رو از دست میدن طوری که در سن ۶۰ سالگی به بعد قدرت عضلات ۳۰-۲۰ درصد کم میشه،هم اینکه حجم عضلانی کم می شه. به عبارت ساده تر از سن ۳۰ سالگی به بعد اگه فعالیتای ورزشی به خصوص تمرینات قدرتی انجام نگیره،شخص ۵-۳ درصد از حجم عضلانی خود رو از دست میده.

یا ستون فقرات بیشتر آشنا شیم

ستون فقرات در طول دیواره پشتی تنه و در خط میانی بدن قرار داره که در بالا با سر و در پایین با استخوانای لگن خاصره مفصل می شه.ستون فقرات از ۲۶ مهره استخوانی تشکیل شده. این مهرها طوری به همدیگه وصل شدن که یه ستون استخوانی رو درست کردن. داخل هر کدوم از مهرها سوراخ بزرگی هست. این سوراخا در طول اون مجرایی رو تشکیل میدن که نخاع یعنی طنابی که از مغز جدا می شه داخل اون قرار گرفته.

اتصال مهرها به همدیگه بسیار دقیقه و جوری استواری به ستون فقرات میده که وزن بدن رو خیلی راحت تحمل می کنه و به چپ و راست و جلو و عقب خم می شه و در همین حال، نخاع رو که ساختمون عصبی بسیار ظریف و همیه، درون خود مراقبت می کنه.

افزایش سن = افزایش آسیب ستون فقرات

به گفته محققان،آسیبای ستون فقرات در افراد سن بالا بیشتر دیده می شه چون با افزایش سن تغییرات مختلفی در بدن ایجاد می شه که یکی از اونا تغییر در سیستم اسکلتی – عضلانیه. یعنی عضلات قدرت و هماهنگی خود رو از دست میدن طوری که در سن ۶۰ سالگی به بعد قدرت عضلات ۳۰-۲۰ درصد کم میشه،هم اینکه حجم عضلانی کم می شه. به عبارت ساده تر از سن ۳۰ سالگی به بعد اگه فعالیتای ورزشی  به خصوص تمرینات قدرتی انجام نگیره،شخص ۵-۳ درصد از حجم عضلانی خود رو از دست میده.

از اونجا که عضلات نقش زیادی در حرکات بدن آدم، حفظ وضعیت بدنی و مراقبت از ستون فقرات دارن، کاهش قدرت و حجم عضلات باعث کاهش دردهای اسکلتی-عضلانی می شه. ستون فقرات سالم در حفظ کیفیت زندگی در میانسالی و دوران سالمندی بسیار موثره. از این رو رعایت نکاتی ساده اما کلیدی می تونه راهی واسه خداحافظی با دردهای اون باشه.

تمرین واسه سلامت ستون فقرات 

تمرینای پیشنهادی زیر با هدف مراقبت از مهرهای ستون فقرات انتخاب شدن

منبع

سلامت نیوز

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *