با این 5 سبزی زمستانتان را سالم سپری کنید | تغذیه سالم

بهتره امسال زودتر به استقبال زمستونی بدون مریضی برید. این فصل، فصل سبزیجات سبزه که منبع ویتامینا و مواد معدنی لازم بدن هستن. از شما دعوت می کنیم از همین امروز با مصرف این مواد غذایی بدنتون رو واسه زمستون پیش رو آماده کنین.

بروکلی

بروکلی پر از ویتامین C هستش. این سبزی خوشمزه شامل فیبرهای غذایی و آنتی اکسیدان هاییه که به کاهش خطر دچار شدن به بیماریای قلبی عروقی و پیشگیری از بعضی سرطانا و هم اینکه بیماریای طولانی دیگه کمک می کنه. می تونین بروکلی رو به همراه غذاهای دیگری و حتی در سوپ و چیزای دیگه ای به جز اینا هم بخورین.

اسفناج

اسفناج شامل اندازه زیادی آهن و ویتامینا و مواد معدنی دیگه س. بعضی آنتی اکسیدانای موجود در این سبزی واسه چشما خوبه. اسفناج هم اینکه در بین سبزیجات کم کالری جا داره و به صورت خام یا پخته شده در ترکیب غذاهای دیگه قابل مصرفه.

بروکلی پر از ویتامین C هستش. این سبزی خوشمزه شامل فیبرهای غذایی و آنتی اکسیدان هاییه که به کاهش خطر دچار شدن به بیماریای قلبی عروقی و پیشگیری از بعضی سرطانا و هم اینکه بیماریای طولانی دیگه کمک می کنه

کاهو

کاهو یه ماده غذایی رژیمیه و به کاهش وزن کمک زیادی می کنه. کاهو یکی از ترکیبات سالادهاه که فیبر، ویتامینا و مواد معدنی زیادی به بدن می رسونن. تموم این ترکیبات باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و افزایش قدرت دفاعی اون می شه. در حدیثی از پیامبر صلى الله علیه و آله اومده: کُلِ الخَسَّ، فَاِنَّهُ یورِثُ النُّعاسَ وَ یَهْضِمُ الطَّعامَ؛ کاهو بخورین، چون که خواب آوره و غذا رو هضم مى کنه. (١)

بروکسل

بروکسل هم مثل دیگه کلما پر از ویتامینا، آنتی اکسیدانا و فیبرهاییه که اثر محافظتی زیادی در بدن داره. این کلمای مینیاتوری از خیلی از سرطانا، یبوست و مشکلات لوله گوارشی پیشگیری می کنن. بهترین روش مصرف بروکسل، بخارپز کردن اون هستش. از طبخ دراز مدت این کلمای کوچیک دوری کنین چون عناصر مغذی اون از بین میره.

رازیانه

رازیانه به صورت خام یا پخته شده (رازیانه شکم پر، سرخ شده، بخارپز، داخل سوپ و چیزای دیگه ای به جز اینا) مصرف می شه. رازیانه یکی از اون سبزیجاتیه که با هر نوع سسی قابل مصرفه. از دوره باستان از خواص دارویی این سبزی استفاده شده. رازیانه واسه مقابله با بلع هوا، مشکلات هضم غذا، دل درد و چیزای دیگه ای به جز اینا خوبه. از این سبزی هم اینکه واسه آرامش دردهای قاعدگی هم استفاده می شه.

بازنشر هفت گنج

.

منبع : 7ganj.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *