با این 14 راه بر سرما غلبه کنید

فصل زمستون زیباییای خودشو داره، اما همین سوز و سرما کاری می کنه تا مغز استخون بلرزیم. بهترین کار اینه که گرمای بدنتون رو حفظ کرده و سیستم ایمنی بدنتون رو تقویت کنین تا با اولین باد سرد دماغتون چکه نکنه، گلودرد نگیرید و خلاصه اینکه سرما نخورین. ما در این مطلب چند پیشنهاد داریم تا با سرمای زمستون مقابله کنین و از سرماخوردگی در امان بمونین. لطفا با ما همراه باشین.

 

1- دست هاتون رو در جیب هاتون نذارین

 

وقتی که دست هاتون رو هم جهت با بدن نگه می دارین و راه می رید عضلات وارد عمل می شن و جریان خون در دستا خیلی راحت گردش پیدا می کنه. به خاطر همین هم دمای بدن کنترل می شه و کمتر احساس سرما می کنین.

 

 

2- منزل تون رو به سونا تبدیل نکنین

سرماخوردگی بیشتر از اینکه در اثر خود سرما باشه، به دلیل گرم و سرد شدن بدن اتفاق می افته.

وقتی از منزلی که مانند سونا گرمش کردین خارج میشین، یه تغییر اساسی در رگای خونی تون ایجاد می شه و امکان داره همین موضوع ساده باعث ایجاد پدیده رینود شه.

رینود آسیب ایه که در اون انگشتان دست و پا هنگام قرار گرفتن در برابر هوای سرد، سفیدرنگ و کبود و دردناک می شن. در واقع خروج از یه محیط گرم و وارد شدن به یه محیط سرد باعث می شه که مویرگا تنگ شن. در این صورت خونرسانی به اندامای بدن کم می شه.

واسه پیشگیری مثل این مشکلات، منزلتون رو خیلی گرم نکنین. بهترین دما واسه داخل منزل بین 18 تا 20 درجه سانتی گراده.

 

3- نوشیدنیای بدون کافئین رو دریابید

کافئین موجود در قهوه باعث از بین رفتن گرمای بدن می شه.

باید بدونین که کافئین گیرنده های داخل رگای خونی رو بسته می کنه و اجازه نمی ده که رگای خونی دوباره منقبض شن. به خاطر همین هم رگا گشاد می مانند و همین مسئله باعث می شه که شما خیلی زود گرمای بدنتون رو از دست بدین. به خاطر همین وقتی که در هوای آزاد هستین و قهوه می خورین، زودتر احساس سرما می کنین.

پیشنهاد می کنیم به جای مصرف زیاد قهوه و کلا نوشیدنیای شامل کافئین از نوشیدنیای بدون کافئین و یا دمنوشای گیاهی استفاده کنین.

 

4- پروتئین بخورین

وقتی که پروتئین مصرف می کنین، دمای بدن سریع تر از وقتی که کربوهیدارت یا چربی مصرف می کنین بالا میره. می پرسین به چه دلیل؟ به خاطر اینکه بدن واسه جذب پروتئینا باید خیلی با جدیت و تلاش زیاد کار کنه. به خاطر همین هم انرژی بیشتری استفاده می کنه و همین مسئله گرمای بیشتری تولید می کنه و باعث می شه بدن گرم تر بمونه.

صبحونه پر از پروتئین بخورین. می تونین به جای شیر معمولی از شیرسویا استفاده کنین که پر از پروتئینه. یادتون نره که به برنامه غذایی روزانه تون، آجیل و ماست رو هم اضافه کنین. واسه وعده های غذایی دیگر مواد غذایی شامل پروتئین مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ، غلات کامل و چیزای دیگه ای به جز اینا بخورین.

 

5- کلاه بذارین و از بینی نفس بکشین

باید بدونین که بدن 30 درصد از سرمای خود رو از راه سر از دست میده. به خاطر همین بهتره کلاه بذارین. حتما از کلاه هایی استفاده کنین که گوش هاتون رو هم می پوشونن.

مد رو از یاد ببرین و لباسای گرم و مناسب فصل بپوشید تا بدنتون به طور کامل گرم بمونه.

حواستون باشه از راه بینی نفس بکشین نه از راه دهن. واقعیت اینه که سینوسا قبل اینکه هوا رو راهی ریه ها کنن اونو رو فیلتر و گرم می کنن. به خاطر همین در موقع بازدم احساس گرما می کنیم.اما دهن اینجور عملی رو انجام نمی ده و هوای سرد مستقیما وارد ریه ها می شه.

 

6- پاهاتون رو ورزش بدین

هیچی دلچسب تر از این نیس که در سرمای صبحگاهی، لحاف رو روی سرتون بکشین و غلتی بزنین. اصلا ترک کردن لحاف و تشک در سرمای زمستون کار سختیه. اما میشه با انجام ورزشای ساده ای در تختخواب، بدن رو گرم و آماده شروع کار کنین.

واسه این کار از انگشت پاهاتون شروع کنین. انگشتا رو بیست مرتبه بالا و پایین کنین.

بعد با قوزک پاهاتون حرکت زمونه ای بزنین. ده مرتبه در هر جهت این کار رو تکرار کنین.

بعد ساق و ران پاهاتون رو منقبض و شل کنین. ده مرتبه هم این کار رو تکرار کنین.

این کارای ساده، هم جریان خون رو سریع تر کرده و بدنتون رو گرم تر می کنه و هم اینکه باعث می شه خواب، حسابی از سرتون بپرد.

 

7- کرم مرطوب کننده رو یادتون نره

اگه از اگزما رنج می برید و یا اینکه پوستتون خشکه، با شروع فصل سرما باید کرم مرطوب کننده بیشتری بزنین.

خیلی از آقایون تصور می کنن که کرم زدن یه کار زنونه س. اما باید بدونین سرما زن و مرد نمی شناسه و پوست رو خشک و بی آب می کنه.

پوستای حساس و خشک گرمای بیشتری هم از دست میدن، به خاطر اینکه گرما خون رو به سطح پوست هدایت می کنه. کرم مرطوب کننده بزنین و اجازه ندین پوستتون خشک شه.

 

8- جورابا رو قبل از پوشیدن گرم کنین

معمولا پاها خیلی دیر گرم می شن و خیلی هم زود یخ می کنن، چون وقتی که هوا سرده، بدن جریان خون رو در اندامای انتهایی کم می کنه تا خون بیشتری به ارگانای حیاتی برسه.

پاهای ما مانند فلاکس چای عمل میکنن، یعنی اگه از همون اول سرد باشن، سرد باقی می مانند. اما اگه اول گرم باشن، شانس بیشتری دارین که گرم تر بمونن.

پیشنهاد می کنیم قبل از پوشیدن جورابا، اونا رو روی شوفاژ گرم کنین. کفش هاتون رو جایی نذارین که خیلی سرد باشن. اگه براتون امکان داره کفش هاتون رو هم قبل از پوشیدن گرم کنین تا پاهاتون گرم بمونه و یا کفشای مخصوص فصل سرما رو که جنس مواد داخل اونا گرمه، بپوشید.

 

9- راکینگ چیر هم شما رو گرم می کنه

نشستن روی راکینگ چیر (صندلیایی که حرکت گهواره ای دارن) واسه خیلیا دلچسبه و واسه بعضیا آزاردهنده. اما همین تاب خوردن در حالی که یه جا نشسته اید باعث کنترل انرژی بدن هم می شه.

وقتی که بدن بی حرکت می مونه، دمای اون افت می کنه و عضلات شروع به لرزیدن می کنن، یعنی اینکه ناخودآگاه منقبض و بعد شل می شن تا اینکه بدن رو گرم نگه دارن. این عکس العمل طبیعی بدن وقتی اتفاق می افته که دمای اون از 37 درجه پایین تر میاد.

وقتی که روی این صندلیا می شینین و خودتون رو تاب می دید، عضلات بازوها و پاهاتون حرکت می کنن، جریان خون رو به گردش در میارن و گرمای بیشتری تولید می کنن.

 

10- خواب زمستونی ممنوع!

با دوستان و اعضای خونواده خود بیرون برید و این روزای سرد رو در کنار اونا دلگرم باشین. بیرون رفتن با دوستان شما رو گرم تر می کنه.

این رو ما نمی گیم. یافته های بررسیای محققان دانشگاه تورنتو نشون میده آدمایی که تنها هستن و از جمع انصراف می کنن، بیشتر از آدمایی که با مردم هستن احساس سرما می کنن.

به نظر محققان وقتی که ما با دوستان و اعضای خونواده هستیم، حواسمون پرت میشه و کمتر متوجه دمای محیط میشیم.

یافته های پژوهشای محققان آمریکایی نشون میده که در جمع دوستان بودن و مرور خاطرات خوب باعث می شه که بدنتون گرم شه.

به نظر این محققان نوستالژی خاطرات و اتفاقات خوب زندگی باعث ایجاد آرامش جسمی می شه و مقاومت بدن در برابر سرما رو بالا می بره.

 

11- خوب بخوابین

افراد بزرگسال به هفت تا هشت ساعت خواب با کیفیت در شب نیاز داره. تو یه مدت که خوابین بدن استراحت می کنه و قدرت دوباره ای واسه گذروندن یه روز کامل رو دشت می کنه.

خستگی و کم خوابی، بدن ما رو ضعیف می کنه و سیستم ایمنی بدن نمی تونه خیلی راحت از پس میکروبا و ویروسا بربیاید. اگه نمی تونین خوب بخوابین پیشنهاد می کنیم در طول روز فعال تر باشین.

اتاق خوابتون باید تاریک و آروم باشه. لطفا موبایل رو موقع خوابیدن خاموش کنین و لپ تاپ، کامپیوتر، تلویزیون و چیزای دیگه ای به جز اینا رو از اتاق خوابتون بیرون کنین.

 

12- باک ویتامین تون رو پر کنین

واسه اینکه سیستم ایمنی بدنتون تقویت شه، باید باک ویتامین بدنتون رو پر کنین. ویتامین C ، ویتامینای گروه B و هم اینکه ویتامین E رو دریابید که کمک زیادی به سیستم ایمنی بدن می کنن.

مواد غذایی پر از این ویتامینا رو در الویت برنامه غذایی تون بذارین و اگه لازم بود با پیشنهاد دکتر، از مکمل استفاده کنین.

حواستون به ویتامین D بدنتون هم باشه. در فصل سرما، کمبود این ویتامین شایع تره، به خاطر اینکه نور خورشید کمتر می شه. پیشنهاد می کنیم هر روز به مدت 15 دقیقه در برابر نور مستقیم آفتاب باشین.

مواد غذایی شامل ویتامین د یعنی ماهیای چرب، تخم مرغ، قارچ و چیزای دیگه ای به جز اینا رو دریابید.

گیاهی به نام اکیناسه یا همون سرخارگل خودمون هست که از سرماخوردگی و آنفلوانزا پیشگیری می کنه. قرصای این گیاه در داروخانه ها هست. می تونین واسه پیشگیری از اونا هم استفاده کنین.

 

13- به اندازه کافی آب بخورین

همون پیشنهاد همیشگی کارشناسان رو آویزه گوشتون کنین و روزانه یک تا یک و نیم لیتر آب بخورین.

 

اگه می خواین در برابر عفونتا و میکروبا عرض اندام کنین، لازمه که مایعات زیادی بخورین تا سموم بدنتون دفع شه.

 

14- تغذیه سالم، شرط سلامتی

معمولا در فصل زمستون میل به غذاهای چرب و چیلی و مقوی بیشتر می شه. اما حواستون باشه در هر فصلی از سال، اصول تغذیه سالم رو یادتون نره.

مصرف زیاد میوه و سبزیجات، مواد مغذی بدن تون رو تامین می کنه. در کنار این مواد غذایی سالم، لبنیات و پروتئینای کم چرب رو هم دریابید. از مصرف نوشیدنیای گازدار و الکلی دوری کنین.

سیگار رو ترک کنین و با در پیش گرفتن یه زندگی سالم، از زمستون امسال لذت کامل رو ببرین.

فاطمه مهدی پور

بخش سلامت تبیان

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *