با این برنامه تا عید زیباتر شوید!

: پربیننده ترین هـا

بیشتر کسائی که جوش میزنن، پوست چرب و سابقه خانوادگی و استعداد دچار شدن به جوش دارن. اونا از باز بودن منافذ پوست هم شاکی هستن. ما واسه رسیدن به اهداف درمانی باید یه نکته مهم رو یادمون باشه؛ اول اینکه با مریض رو راست صحبت کنیم و با اون به یه توقع منطقی در چارچوب درمانا و پاسخای درمانی مورد انتظار برسیم.

شک نداشته باشین کسی که همه صورتش پر از جوش س و جای جوشای زیاد یا مشکلات هورمونی و داخلی داره، با کسی که مستعد دچار شدن به جوشه و می خواد پوست صاف تر، شفاف تر و بدون جوشی داشته باشه، برابر نیس و حتی پس از طی روند درمانی مشابه به نتیجه برابر نمی رسن اما روشنه که خیلی بهتر از قبل می شن. نکته مهم دوم، زمان و وقتیه که داریم. من عقیده دارم تا اونجا که می شه، باید با راهکارهای طبیعی و به کار گیری روشای غیرتهاجمی و بی آسیب تر، پوست رو سالم و جوون نگه داشت و البته این کار لازمه صرف وقت بیشتره.با به کار گیری این کرمای لایه بردار هم از چروک پوست جلوگیری می شه و هم به دلیل عکس العمل اسید میوه با چربی پوست، منافذ باز اون کمتر دیده می شه و پوست شفاف تر به نظر می رسه. بهتره شبا از این کرما استفاده شه. واسه جلوگیری از برگشت تکراری جوش هم حتما باید درمانای موضعی رو ادامه داد.

این روش، التهاب پوست رو در قسمت جوشا رفع می کنه و حتی با یه بار انجام اون به وسیله متخصص، نتیجه درمانی روشنه اما همین کار هم دست کم به یه هفته زمان واسه گرفتن نتیجه نیاز داره. روشای زیادی واسه رفع جای جوش داریم که اتفاقا یکی از اونا لیزره اما الان که یه ماه وقت داریم، روش ساب سیژن هم انتخاب خوبیه. تا یه ماه دیگه حتی خونمردگیای ظریف پوست هم رفع می شه و پوست شفاف و دلپذیر می شه. البته با لیزرها دوره بهبود کوتاه تره مثلا یه هفته پس از آخرین جلسه لیزر، شرایط پوست به وضعیت دلخواه می رسه. کلا نمی تونیم بدون معاینه و بررسی بگیم چه روشی واسه فرد مناسبه. بعضی وقتا انجام رادیوفرکوئنسی فراکشنال که بیشتر واسه رفع افتادگی پوست به کار میره هم در رفع جای جوش اثر مطلوبی داره و به عنوان گزینه خوب و سریع واسه مریض استفاده می شه. بعضی وقتا هم جوش خیلی شدیده و مریض باید آکوتان بخوره که شک نداشته باشین ۲ هفته تا یه ماه پس از مصرف این دارو جوشا شعله ور و پوست بدتر می شه.

واسه رفع جای لک معمولا ۲ تا ۳ هفته درمان دارویی موضعی و بعد لیزر انجام می شه. بعضی وقتا هم درمان دارویی و پیلینگ واسه فرد مناسب تر به نظر می رسه و اونو شروع می کنیم. واسه رفع لکا و جوشگاه و حتی جای جوش که مثل لک شده، با ۴ یا ۳ جلسه لیزر که دست کم ۳ هفته زمان می بره، تلاش می کنیم ظاهر پوست رو بهتر کنیم اما بهبود صددرصد و پوست بدون جوشگاه نداریم. نباید با وعده های کذب، مریض رو تشویق به پرداخت هزینه های بدون نتیجه کرد.

براساس سن فرد و اینکه تا حالا چقدر مراقبتای پوستی داشته یا نه، از راهکارهای موضعی گرفته تا انجام لیزر و رادیوفرکوئنسی و کلاژن سازی پوست رو تحریک می کنیم. در بعضی مناطق پوست صورت مثل خط اخم و خطوط پنجه کلاغی کنار چشم هم معمولا با تزریق بوتاکس عضله فلج می شه تا در اثر حرکتای تکراری، پوست اونجا دچار چروک نشه. در جوانسازی، داشتن روش زندگی سالم، تغذیه و ورزش بسیار مهم تر از هر چیز دیگه ایه.

کسائی که گرفتار به جوشای چرکی هستن، باید زیر نظر دکتر آنتی بیوتیک خوراکی و موضعی مصرف کنن و پس از کنترل جوش، ۴ ،۳ هفته پس از مصرف دارو، میشه با انجام پیلینگ، وضعیت پوست رو بهتر کرد. اگه جوشا حالت کومدون دارا باشن، با درمانای موضعی خوب نمی شن ولی به پیلینگ خوب جواب میدن، به خصوص اگه فرصت داشته باشیم بیشتر از یه بار پیلینگ کنیم یا در صورت نیاز، درمانای تکمیلی مثل لیزر داشته باشیم. در بیشتر موارد کسائی که درمان موضعی می شن و مثلا ۲ تا ۳ هفته قبل از انجام لیزر از کرمای لایه بردار شامل اسید میوه استفاده می کنن، نتیجه مطلوب تری از درمان با لیزر می گیرن.

منبع: پرسیار

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *