با این اقدامات از سرطان پروستات جلوگیری کنید

 

: واژه تقریبا نام آشنا و تلخ سرطان پروستات که امروزه آمار بالایی رو در بین مردان بالای 40 الی 50 سال داره مثل تموم بیماریای دیگه با علائم و نشونه هایی در بدن ایجاد می شه ، نشونه هایی که با شناخت اونا میشه مانع از بروز و جلو رفتن بزرگ شدن پروستات شد . در این راه مراقبتا ، تغییرات در سبک زندگی و انتخاب بهترین گزینه درمان که به وسیله دکتر متخصص تشخیص داده می شه مهم ترین قدما حساب می شن.

پروستات چیه؟

پروستات غده کوچیکی در بدن آقایانه که دقیقا در زیر مثانه قرار داره. تموم سلولای بدن ما با سرعت مشخصی رشد می کنن و تقسیم می شن و بعد از یه مدت از بین می رن. سرطان پروستات وقتی اتفاق میفته که سلولای پروستات با سرعت غیرعادی رشد کنن و برخلاف سلولای عادی بعد از پایان عمر خود از بین نرن و تجمع سلولا باعث به وجود اومدن تومور در پروستات شه. تومور به وجود اومده با گذشت زمان می تونه به بقیه بافتا، غدد لنفاوی و در آخر به استخونا سرایت کنه.

سرطان پروستات دومین سرطان عادی در آمریکا و دومین دلیل مرگای به وجود اومده به وسیله سرطان در میان مردونه. در آمریکا از هر ۷ مرد ۱ نفر به سرطان پروستات مبتلاست. حدود ۲,۵ میلیون نفر در آمریکا درگیر این مریضی هستن. طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا هرساله ۳۰۰۰۰ مرد بر اثر سرطان پروستات جون خود رو از دست میدن

عوامل اصلی دچار شدن به سرطان پروستات

تحقیقات نشون دادن مردانی که غذاهایی پر از چربی حیوونی، مانند لبنیات و گوشت قرمز، مصرف می کنن، احتمال بیشتری داره به سرطان پروستات گرفتار شن.اندیشه درباره دچار شدن به سرطان پروستات واسه خیلی از مردان می تونه وحشت آفرین باشه. جدا از سرطان پوست، این شایع ترین نوع سرطان در مردونه. مردان بالای 50 سال احتمال بیشتری داره به سرطان پروستات گرفتار شن.

ذکر این نکته مهمه که سرطان پروستات یه مریضی کشنده و حکمی واسه پایان زندگی به حساب نمیاد. در صورت تشخیص زودتر از موعد معمولی، مثلا، قبل از این که به بخشای دیگه بدن سرایت کرده باشه، اندازه باقی موندن 5 سال پس از درمان بین بیماران حدود 98 درصده. اما مواردی وجود دارن که می تونن خطر دچار شدن به این مریضی رو به طور زیادی کم کنن. در این مقاله این وارد رو واسه شما عزیزان ارائه می دیم. با ما همراه باشین.

معمولا فکر می کنیم که ویتامینا چیز خوبی هستن، اما مطالعه ای در سال 2014 که در نشریه Journal of the National Cancer Institute منتشر شد، نشون داد که مصرف زیادتر از اندازه ویتامین E ممکنه خطر سرطان پروستات تهاجمی رو زیاد کنه. طبق گزارش موسسه سلامت آمریکا، اگه از رژیم غذایی روزانه خود 15 میلی گرم ویتامین E دریافت می کنین، احتیاجی به مصرف مکمل اضافه وجود نداره. واقعا، به کار گیری مکمل بالاتر از نیازای ما می تونه ایده بدی باشه.

ورزش کنین

پژوهشا نشون دادن که فعالیت جسمی ممکنه از سرطان پروستات پیشگیری کنه. واقعا، ورزش کردن و حفظ وزن سالم رو میشه از بهترین روش ها واسه کاهش خطر دچار شدن به سرطان پروستات گفت. اما شاید این سوال مطرح شه که چقدر باید ورزش کرد؟

حدود دو ساعت و نیم ورزش با شدت متوسط یا حدود یه ساعت و پونزده دقیقه هر نوع ورزش با شدت بالا در هفته دست کم چیزیه که می تونین مورد توجه بذارین.  

ورزش کردن رو میشه از بهترین روش ها واسه کاهش خطر دچار شدن به سرطان پروستات گفت

بروکلی استفاده کنین

در مورد غذاهایی که با سرطان مقابله می کنن، سبزیجات چلیپایی به واقع از جایگاه خاص ای بهره مند هستن و تاثیرگذاری فوق العاده ای دارن. این نوع از سبزیجات مانند بروکلی و گل کلم شامل مواد شیمیایی طبیعی هستن که ممکنه از رشد سرطان پیشگیری کنن. این مواد شیمیایی واسه سلولای سرطانی ضرر دارن، اما آسیبی به سلولای سالم بدن وارد نمی کنن. دلایل در مورد پیشگیری و مقابله با سرطان به واسطه مصرف سبزیجات چلیپایی بسیار قوی هستن.

رابطه جنسی ایمن داشته باشین

به کار گیری محافظا هنگام رابطه جنسی می تونه احتمال دچار شدن به سرطان پروستات رو کم کنه. عفونتای قابل انتقال از راه رابطه جنسی مانند سیتومگالوویروس (Cytomegalovirus) و تریکومونیاز (Trichomoniasis) با سرطان پروستات پیوند خورده ان. مورد اول یه جور تبخال یا هرپسه که در بافت پروستات سرطانی پیدا میشه. از طرف دیگه، تریکومونیاز یه ویروس قابل درمانه که ممکنه اثرات دراز مدت به همراه داشته باشه. مطالعه ای که در نشریه Cancer Epidemiology Biomarkers & Prevention منتشر شد، نشون داد احتمال دچار شدن به سرطان پروستات بین مردانی که با تریکومونیاز آلوده شده بودن 40 درصد بیشتره.

گوشت و لبنیات کمتری استفاده کنین

تحقیقات نشون دادن مردانی که غذاهایی پر از چربی حیوونی، مانند لبنیات و گوشت قرمز، مصرف می کنن، احتمال بیشتری داره به سرطان پروستات گرفتار شن. ذکر این نکته مهمه که این تحقیقات نشون نداده ان که غذاهای چاق کننده در واقع موجب سرطان پروستات می شن. عوضش، اونا نشون دادن که پیوندی بین سرطان پروستات و مصرف غذاهایی مانند پنیر و گوشت هست. با این وجود، به بیماران پیشنهاد می شه که طرف احتیاط رو رعایت کرده و بیشتر چربی لازم خود رو به جای اجناس گوشتی از غذاهایی مانند آووکادو و مغزهای خوراکی تامین کنن.

وزن خود رو کم کنین

طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، چند سال تحقیق به طور رو نشون میده که وزن اضافی بدن با افزایش خطر دچار شدن به سرطان پروستات، از جمله شکلای جور واجور تهاجمی این مریضی، پیوند خورده. این که به چه دلیل چربی اضافه با سرطان ربط داره به طور دقیق مشخص نیس، اما محققان این نظریه رو مطرح کردن که ممکنه سطوح بعضی هورمونا، مثلا، انسولین، استروژن و آندروژن در این مورد نقش داشته باشه چون وقتی که فرد از وزن سالم برخورداره، اونا کاهش پیدا میکنن.

سیگار نکشید

سیگار کشیدن نه فقط با سرطان ریه پیوند خورده، بلکه با دچار شدن به سرطان پروستات هم در ارتباطه. به طور خاص، سیگار کشیدن با اشکال تهاجمی سرطان پروستات که احتمال بیشتری به نقاط دیگه بدن گسترش پیدا کنن در ارتباطه. علاوه بر این، بررسی 24 مطالعه درباره خطر سرطان پروستات و سیگار کشیدن که در سال 2010 انجام شد، نشون داد مردانی که سیگار میکشن با 24 تا 30 درصد خطر بیشتر مرگ به وجود اومده به وسیله سرطان پروستات نسبت به افراد غیرسیگاری مواجه هستن. تومورهای تهاجمی تر مربوط به سیگار کشیدن عامل کلیدی در این مورد هستن. پس لطفی در حق خود کرده و سیگار رو همین امروز ترک کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *