با این آزمایش ها از بارداری شیمیایی در روش IVF جلوگیری کنید

: دلیل روی دادن بارداری شیمیایی بعد از راه لقاح مصنوعی و یا IVF:

معمولا، خیلی از زنائی که تحت درمانای نازایی با به کار گیری راه لقاح مصنوعی یا IVF هستن، بارداری شیمیایی رو بیشتر تجربه می کنن، طوری که میشه ادعا کرد در حدود 20 نفر از هر خانمی نفری که تحت درمان IVF قرار می گیرن، پس از انتقال جنین به رحم که تست حاملگی اونا جواب مثبت رو نشون داد، بروز بارداری شیمیایی دلیل از دست دادن جنین می شن. در ادامه این مقاله، علل کلی بروز بارداری شیمیایی بعد از اعمال روش لقاح مصنوعی یا IVF بیان شده، :

1. وجود مشکلات جنینی در مراحل اولیه از دوران بارداری به روش IVF:

بزرگترین دلیل اتفاق افتادن بارداری شیمیایی و سقط جنین در صورت به کار گیری راه لقاح مصنوعی یا IVF، وجود ناهنجاریای جنینیه. اما به عنوان یه خانوم جوون میدونید که ناهنجاریای جنین دقیقا به چه معنیه؟ همونطور که قبلا هم بررسی شد، یه جنین طبیعی از کروموزومای زیاد و منظمی تشکیل شده. اما، یه جنین عجیب شامل تعداد نامتناسبی از کروموزوم هاس. عوامل دیگری که می تونه باعث رشد عجیب جنین شه، شامل وجود مشکل در ساختاری کروموزومی، اپی ژنتیک و عوامل متابولیکیه. از اون جایی که بیشتر زنان سن بالا گرفتار به PCOS (سندرم تخمدان پلی-کیستیک) هستن، به احتمال زیاد، بیشتر از بقیه زنان دچار مشکلات جنینی در طول به کار گیری راه لقاح مصنوعی یا IVF می شن.

2. به وجود اومدن مشکل اساسی در کارکرد لونه گزینی جنین در بارداری به روش IVF:

از عوامل اصلی دیگری که باعث به وجود اومدن حاملگی شیمیایی در بدن زنان باردار می شه، وجود مشکل در مسائل کاشت جنین در دیواره رحم مادره. لازمه خاطر داشته باشین که بعضی از دلیلای مشکل در روند لونه گزینی جنین عبارتند از:
• وجود پولیپ در آندومتر زنان
• وجود فیبروئید در داخل رحم زنان جوون
• به جا موندن زخم جراحی در رحم زنان سن بالا
• بالا بودن سن مادر باردار
• PCOS و یا سندرم تخمدان پلی کیستیک در بدن زنان

3. وجود بعضی از بیماریای ایمنی در بدن مادر باردار در بارداری به روش IVF:

بعضی وقتا، شرایطی پیش میاد که سلولای ایمنی موجود در بدن یه زن، در شروع دوران بارداری، جنینی رو که در حال رشد در رحم اونه، به جای پرورش دادن مورد حمله خود قرار میده. در واقع، به عنوان خانوم جوونی که قصد باردار شدن به کمک روش لقاح مصنوعی یا IVF رو دارین، یادتون باشه که این اتفاق وقتی میفته که سلولای سیستم ایمنی بدن شما قادر به تشخیص سلول جنینی از سلولای مریض کننده نباشن. در این حالت، سلول جنینی با حمله سلولای سیتم ایمنی بدن مادر باردار مواجه شده و از بین میرن.

4. بقیه مشکلاتی که منتهی به بروز بارداری شیمیایی در بدن زنان می شه:

علل دیگری که دلیل بروز بارداری شیمیایی در بدن زنان می شه، عبارتند از:
• وجود عفونتای جور واجور در اعضای بدن زنان (به خصوص عفونتای جنسی)
• وجود مشکلات غده تیروئیدی در زنان
• عجیب بودن اندازه ترشح هورمونا در بدن فرد
• وجود مشکل در فاز لوتئال
• نامتعادل بودن تعداد کروموزومای تشکیل دهنده جنین

معرفی شکلای جور واجور آزمایشایی واسه جلوگیری از به وجود اومدن بارداری شیمیایی در بارداری به روش IVF:

اگه شما به عنوان یه خانوم جوون، چندین بار بروز بارداری شیمیایی رو در بدن خود تجربه کردین، ممکنه نیاز به زمان بیشتر واسه انجام تحقیقات و بررسیای عمیق تر داشته باشین، تا بتونین با اطمینان بیشتری، دوباره باردار شده و بچه سالمی به دنیا بیارین. بعضی از آزمایشای شیمیایی که می تونن کمک کنن تا دلیل واقعی بروز حاملگیای شیمیایی تکراری در بدن زنان مشخص شه، عبارتند از:

1. Sonohysterogram، هیستروسکوپی و یا APelvic MRI:

انجام بعضی از آزمایشا می تونه شرایط رحم زنائی رو که پشت سرهم، تجربه بارداری شیمیایی داشتن، به دقت آزمایش کرده و وجود هر گونه مشکل رو در بدن اونا تشخیص بده. معمولا، پزشکان متخصص زنان و زایمون پیشنهاد می کنن زنائی که تصمیم دارن تا با به کار گیری راه لقاح مصنوعی یا IVF باردار شن، قبل از مبادرت به کار حتما شکلای جور واجور آزمایشات رو واسه مطمئن شدن از وضعیت طبیعی رحم و بدن خود بکنن، تا بتونن خیلی راحت عوامل زیانباری رو که ممکنه در اوایل دوران حاملگی بر سلامتی اونا غلبه کنه، رو شناسایی کنن.

2. سونوگرافی آزمایشی واسه جلوگیری از بارداری شیمیایی به روش IVF :

از اون جایی که روش سونوگراف،ی ضخامت دیواره رحم زنان رو که "پوشش اندومتر" اسمشه و جنین در اون جانشین می شه، مشخص می کنه، پس پزشکان متخصص زنان و زایمون به زنائی که تصمیم به باردار شدن با به کار گیری راه لقاح مصنوعی یا IVF گرفتن، اما ضخامت پوشش رحمی اونا کمتر از 8 میلی متره، پیشنهاد می کنن تا یه مدت واسه انتقال دادن جنین به داخل رحم خود صبر کنن، تا دیواره رحم اونا با مصرف داروهای مخصوصی کلفت تر شه. لازمه به عنوان یه خانوم جوون بدونین که یکی از راه های مناسب واسه کلفت تر کردن مخاط رحمی زنان ،به کار گیری ویاگرای واژن در حدود 72 ساعت قبل از ترشح هورمون HCGه.

3. تشخیص دادن قاتل طبیعی جنین همراه با انجام تست (NKA) روی بدن زنان:

به عنوان خانمی که قصد باردار شدن به روش لقاح مصنوعی یا IVF رو دارین، یادتون باشه که بعضی وقتا، سیستم ایمنی بدن خود زنان باعث بروز بارداری شیمیایی در بدن اونا می شه .در اینجور شرایطی، دکتر متخصص زنان و زایمون می تونه از یه جور تست ایمنی در مرحل اولیه دوران بارداری واسه پیدا کردن مشکل موجود در سیستم ایمنی بدن فرد استفاده کنه، تا در حد امکان از بروز حاملگی شیمیایی در بدن اون چلوگیری کنه.

4. آزمایش خون واسه جلوگیری از بارداری شیمیایی به روش IVF:

اگه شما ، تحت درمان به کمک روش لقاح مصنوعی یا IVF قرار دارین، لازمه بدونین که انجام یه سری از آزمایشای مخصوص خون می تونه شما رو از گزند آسیبای بعدی در دوران بارداری دور نگه داره. علاوه بر این موارد، اگه شما تموم آزمایشات خونی رو قبلا انجام داده بودین، ممکنه پس از انجام آخرین سری آزمایشا، بدن شما دوباره تغییر کرده باشه. به خاطر همین، بهتره هر فرد آزمایشات تازه ای رو در مراحل جور واجور به کار گیری راه بارداری آزمایشگاهی، اونم تحت نظر دکتر متخصص زنان و زایمون بکنن، تا اطلاعات بیشتری در مورد احتمال بروز حاملگی شیمیایی در بدن خود به دست آورد.

5. انجام تست بیوشیمی و مولکولی:

اگه زنی از راه لقاح مصنوعی یا IVF واسه باردار شدن استفاده کنه، دکتر معالج اون می تونه با به کار گیری یه جور آزمایش، عوامل مولکولی و بیوشیمیایی موجود در آندومتر رحم اونو بررسی کنه، چون این آزمایشات به دکتر متخصص زنان و زایمون کمک انجام میده، تا خیلی راحت بتونه تموم مشکلات موجود در بدن زنان رو تشخیص بده.

6. تست کروموزومی، آزمایشی واسه جلوگیری از بارداری شیمیایی به روش IVF:

جالبه بدونین که امروزه، به لطف پیشرفت علم پزشکی، دکترهای متخصص زنان و زایمون می تونن قبل از انتقال جنین به داخل رحم مادر، از سلامت اون در لوله های آزمایشگاهی مطمئن شن! در واقع، انجام آزمایشای هیبریداسیون ژنومی مقایسه ای (CGH) می تونه خیلی راحت سلامتی و طبیعی بودن کروموزومای تشکیل دهنده جنین رو تشخیص بدن.

عوامل موثر در موفقیت IVF یا لقاح آزمایشگاهی به خانومایی که قصد لقاح مصنوعی دارن خوندن این مطلب پیشنهاد می شه.

.

منبع : mamanam.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *