با عنوان : جرائم سازمان یافته

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

 دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق

با موضوع:

جرائم سازمان یافته

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

جرائم سازمان يافته ، به عنوان يكي از مهم ترين معضلات شناخته شده قرن بيست و يكم ، سياست هاي پيش گيري از جرم را در سر تا سر دنيا دچار بحران نموده می باشد .ارتكاب اين جرائم متضمن آثارسوء فرهنگي ، اجتماعي ، اقتصادي و سياسي غير قابل جبران در سطوح ملي و بین المللی می باشد. ايران به عنوان يكي از مناسب ترين كانون هاي جرم سازمان يافته به صورت قابل توجهي تحت تأثير جرائم مزبورقرار گرفته می باشد . سازمان ملل متحد با در نظر داشتن آثار و خطرات مزبور همچنين با آگاهي از عدم پاسخ دهي اقدامات پراكنده منطقه اي و بين المللي به مقصود متناسب کردن سياست هاي پيش گيري و مبارزه با جرائم سازمان يافته به تدوين و تصويب كنوانسيون ملل متحد عليه جرم سازمان يافته فراملي (پالرمو) و همچنين كنوانسيون ملل متحد عليه فساد مالي (مريدا) اقدام نموده می باشد.جرم سازمان یافته عبارتست از فعالیت های غیر قانونی و متناسب گروهی منسجم از اشخاص که با تبانی با هم برای تحصیل منافع مادی و قدرت، به ارتکاب اعمال مستمر مجرمانه شدید می پردازند و برای رسیدن به هدف از هر نوع ابزار مجرمانه نیز بهره گیری می کنند.

‎واژه های کلیدی: حقوق جزای بین الملل، جرایم سازمان یافته ، قاچاق بشر

مقدمه

در طول تاریخ حیات بشری همواره موضع عدالت سر فصل آرمانهای انبیای بشر بوده و ساختن جامعه ای عاری از خشونت، ظلم، ترور، تبعیض، نابرابری و سرشار از عدالت، فضیلت، رحمت، مودت، شرافت، عزت و امنیت، آرمان شهر رویایی و مدینه فاضله خواستنی بشر را تصور و ترسیم نموده می باشد. [1] در طول تاریخ جرم پدیده ای نفرت انگیز برای مردم و جامعه بوده و مجرمین افرادی نامطلوب بحساب می آمده اند. همواره در تعالیم دینی و مذهبی و حتی در مکاتب غیر الهی مثل بودائسیم و هندوئسیم آموزگاران بزرگ آنان و پیامبران انسانها را به اقدام به طریقه درست که یا مبتنی بر تعالی الهی باشد و یا برخلاف اخلاق حسنه نباشد دعوت نموده اند.

اما همیشه گروهی از افراد بوده اند که بنا به علت های بسیاری مثل راحت طلبی، خشونت طلبی، مال اندوزی و…، به راه هایی غیر مشروع و غیر قانونی برای رسیدن به اهداف خود دست یا زیده اند که با اینکار خود، خود را رو در روی مردم و جامعه قرار داده اند. چنین افرادی هر چند که به ماهیت نامطلوب اقدام خود واقف هستند اما با اینحال باز هم به اعمال خود ادامه می دهند و طعم کسب مال نامشروع به شیوه ای راحت طلبانه و نیز رسیدن به احساس غرور و قدرت ناشی از اعمال خود را بر اجرای قانون و شرع ترجیح داده و از سوی دیگر هم جامعه در قالب قانون و مجریان قانون در طول تاریخ با آنان دست به مبارزه می زده می باشد و بسته به شرایط تاریخ و موقعیت جامعه گاهی موفقیت با مجرمین بوده و گاهی هم با قانون بوده می باشد.

گاهی جرائم بصورت گروهی صورت می گرفت که از قدیم می توان عمده ترین گروه های سازمان یافته مجرمان راهزنان و دزدان دریای محسوب نمود. اما با گذشت زمان و خصوصاً در دوران معاصر جرائم سازمان یافته دیگری هم وارد حیطه وجود نهادند.

آن چیز که که ما در این فصل قصد مطالعه آن را داریم آغاز تعاریف ارائه شده از جرائم سازمان یافته و بعد تاریخچه جرائم سازمان یافته می باشد و بعد از آن عناصر تشکیل دهنده جرائم سازمان یافته و ویژگی های سازمانهای جنایی و بعد معرفی اجمالی جرائم سازمان یافته و در انتها معرفی گروه های مجرم سازمان یافته را خواهیم داشت.

 الف)اظهار مسئله

دراین پایان نامه به تشریح قوانین و جرائم سازمان یافته بطور خاص قاچاق بشر بین قوانین ایران و حقوق بین الملل پرداخته می گردد اکثرا مقصود از ارتکاب این نوع جرائم تحصیل منافع مالی می باشد مقایسه بعضی از قوانین جزایی ایران و بین الملل می تواند نقاط ضعف و قوت حقوق جزایی ایران را اظهار می ‌کند.

ب)سوالات پژوهش

1-آیا جرائم سازمان یافته در حقوق بین الملل و ایران یکسان می باشد؟

2-جرائم سازمان یافته در مورد قاچاق بشر به چه صورت می باشد؟

3-مشابهات و تفاوتهای جرائم سازمان یافته در ایران و حقوق بین الملل چیست؟

ج )فرضیه های پژوهش

1-اجزا و اجرای جرائم سازمان یافته و بطور خاص قاچاق بشر در حقوق کیفری ایران در مقایسه با بین الملل دارای تفاوتهایی می باشد.

2-قوانین موجود در کاهش جرائم کاملا موثر نیستند.

3-در کشور ما ابعاد گسترده این جرائم در حال مطالعه و در بعضی موارد قوانین کافی نیست.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

د)اهداف پژوهش

1- مطالعه و شناسایی جرائم سازمان یافته در ایران و بین الملل

2- یافتن راهکارهای جدید و قانونی جهت قانون گذاری بمنظور کاهش قاچاق بشر

3- تعیین نواقص موجود در زمینه قوانین مرتبط با قاچاق بشر و ارائه راهکار برای کم کردن موانع موجود

ه)جنبه نوآوری وجدیدبودن پژوهش

مطالعه و مطالعه جرائم سازمان یافته با در نظر داشتن گسترش روز افزون این جرائم و افزایش انواع مختلفی از این جرائم می تواند دریچه ای جدید بر روی محققین باز کند. قاچاق بشر و شناسایی قوانین موجود می تواند طرحی نو باشد که در قالب این پایان نامه ارائه گردد.

 و)نوع روش پژوهش

عمده روش پژوهش روش کتابخانه ای بوده که به مطالعه ومطالعه کتابهای موجود درخصوص موضوع پرداخته شده می باشد و همچنین به مطالعه مراجع لاتین در اینترنت و ترجمه مقالات مرتیط پرداخته شده می باشد.

بخش اول:تعریف جرم سازمان یافته

مانند مهمترین خطرهایی که جامعه جهانی را در آستانه هزاره سوم به گونه جدی تهدید می کند «جرم سازمان یافته» می باشد. این عنوان در علم جرم شناسی شامل فعالیتهای مجرمانه شدید توسط گروه های مجرمانه ای می گردد که با داشتن تشکیلات منسجم و پیچیده و با ویژگی های خاص برای کسب منافع مالی یا قدرت مرتکب جرم می گردد.[2]

برای نخستین بار جامعه شناسی آمریکایی اروین ساتراند، در سال 1946 از مفهوم جرائم یقه سفیدان[3] (به عنوان یکی از انواع جرائم سازمان یافته) که «توسط اشخاص صاحب مقام و دارای منزلت در زمینه شغلی رخ می دهند» دانست. پس از آن تعاریف متعددی از سوی صاحبنظران مطرح گردید که دایره مفهومی و مصداقی آن را توسعه داده می باشد. مانند گفته شده می باشد که «هر جرمی که بوسیله دو یا چند نفر که از موقعیت سازمانی با سطحی از مدیریت برخوردار بوده و روشهای خاصی از فعالیت را به کار می گیرند که در آن هدف نهایی سازمان فعالیت اقتصادی می باشد، جرم سازمان یافته می باشد.[4]

در ضمن تعریف اینترپل از جرائم سازمان یافته به نحو زیر می باشد:

«جرم سازمان یافته مربوط به گروهی می باشد که دارای ساختاری یکپارچه و متحد می باشد و هدف اساسی آن بدست آوردن پول از طریق فعالیت غیر قانونی می باشد و غالباً با ایجاد ترس و فساد ادامه حیات می دهد»به این معنی جرم سازمان یافته عبارت می باشد از فعالیتهای غیر قانونی و متناسب گروهی منسجم از اشخاص که با تبانی یکدیگر و برای تحصیل منافع مادی و قدرت به ارتکاب مستمر اعمال مجرمانه شدید می پردازند و برای رسیدن به هدف از هر نوع ابزار مجرمانه ای بهره گیری می کنند.[5]

از دیدگاه جامعه شناختی می توان گفت جرم سازمان یافته برچسبی می باشد که به پدیده مجرمانه ای زده می گردد که بوسیله گروه های خاصی انجام می شود. گروه هایی که اصولاً مرتکب فعالیتهای مجرمانه خشن و سودآور می شوند با در نظر داشتن طرح مسائل جدید و برای تفکیک این جرائم از سایر موارد مشابه به ویژه تروریسم بایستی گفت «جرم سازمان یافته اقدامی غیر ایدئولوژیک می باشد که توسط گروهی از افراد که تعامل اجتماعی نزدیک داشته باشند و بر مبنای یک سلسله مراتب با حداقل سه سطح یا طبقه سازماندهی می شوند، انجام شده و هدف از آن به دست آوردن منفعت می باشد که [این مهم] از طریق فعالیت های قانونی و غیر قانونی انجام می شود.[6]

در سطح سازمانهای بین المللی هم اقدام به تعریف از جرم سازمان یافته شده می باشد.در نوامبر سال 2000 مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه ای را به تصویب اعضا رساند که برای آنکه در قالب یک کنوانسیون بین المللی در آید، کنفرانسی در شهر پالرمو ایتالیا تشکیل گردید، بر طبق بند الف ماده دو کنوانسیون پالرمو تعریف جرم سازمان یافته اینگونه می باشد:

«گروه بزهکار سازمان یافته بیانگر یک گروه ساختار یافته متشکل از سه نفر یا بیشتر می باشد که طی یک دوره زمانی قابل توجهی وجود داشته باشد و به صورت متحد و یکپارچه به هدف ارتکاب یک یا چند جرم سنگین یا جرائم معین شده طبق این کنوانسیون برای رسیدن مستقیم یا غیر مستقیم به سود یا منفعت مالی اقدام کنند»

آن چیز که که بر طبق این تعریف می توان متوجه گردید این می باشد که گروه های کمتر از سه نفر هر چقدر هم که به اهداف معین شده بر طبق این تعریف اقدام نمایند باز هم گروه جرم سازمان یافته محسوب نمی شوند و دیگر آنکه هدف اصلی تشکیل این گروه ها منافع مالی و مادی باشد. در واقع این منافع مالی و مادی می باشد که این دسته از جرائم را از تروریسم جدا می کند. زیرا که ترورسیت ها بدنبال رسیدن به اهداف ایدئولوژیکی خود می باشند هر چند که می توان گفت بعضی از این گروه های تروریستی هم برای تامین اموال لازم برای فعالیتها و ادامه حیاتشان خود اقدام به انجام و ارتکاب جرائم سازمان یافته ای مثل قاچاق مواد مخدر بنمایند.

از منظر جرم شناسان هم تعریف جرم سازمان یافته اینگونه می تواند باشد:

جرم سازمان یافته عبارتست از یک سری معاملات غیر قانونی که توسط مجرمان متعدد برای یک دوره مستمر انجام می شود و هدف از این معاملات کسب امتیازات اقتصادی و قدرت سیاسی می باشد.[7]

[1] – معتمدی، هادی؛ مستوفی فر، فرزانه، قاچاق بشر، چالشها و راهکارهای پیشگیری، نشر پژوهشگاه تحقیقات استراتژیک، تهران، بهار 1388، ص 11.

[2] – هاشمی، حمید؛ باباپور، محمدعلی، جرائم سازمان یافته، نشر مدبران، تهران، تابستان 1390، ص 12

2- white color crime

[4] – سلیمی، صادق، جنایات سازمان یافته فراملی، تهران، نشر صدا، 1382، ص 33.

[5] – برای مطالعه بیشتر رجوع کنید: سیونی، محمد شریف؛ و تیر، ادوارد، درمدی بردرک جرم سازمان یافته و مظاهر فراملی آن»، محمد ابراهیم شمس ناتری، مجله حقوقی و قضایی دادگستری، شماره 34، صص 17-15.

[6] – حاجیانی، ابراهیم، جرائم سازمان یافته، تهران، نشر جهاد دانشگاهی، 1388 ، ص 12.

[7] – هاشمی، حمید؛ باباپور، محمدعلی، پیشین، ص 14.

تعداد صفحه :143

قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  ***